1. doppelherz.mk
  2. Продукти
  3. Мајка и дете
  4. Doppelherz aktiv Киндер Омега-3 Сируп

Киндер Омега-3 Сируп

Додаток во исхрана
Киндер Омега-3 Сируп

  • 125 mg DHA + 11 витамини на 15 ml
  • од суштинско значење за поддршка на церебралниот и когнитивниот развој
  • хранливи материи потребни за правилно функционирање на мозокот и перцепција

Киндер омега-3 сируп

Важно е да ги едуцирате децата да јадат здрава храна.

Ова помага да се спречи стекнување на лоши навики во исхраната кои можат да бидат причина за недостаток на хранливи материи на долг рок. Меѓу хранливите материи потребни за правилно функционирање на мозокот и сознавањето, омега-3 масните киселини играат одлучувачка улога. DHA (докосахексаеноична киселина) особено се акумулира во невронските мембрани каде што овозможува оптимален пренос на нервните импулси. Дополнително, придонесот на DHA во развојот на мрежницата и во одржувањето на видот кај децата е добро воспоставен.

Композиција
Состојки
по милилитри
по 15 милилитри
Витамин А
13,33 µg
200 µg
Витамин Д3
0,17 µg
2,5 µg
Витамин Ц
6,67 mg
100 mg
Витамин Е
0,4 mg
6 mg
Витамин Б1
0,04 mg
0,55 mg
Витамин Б2
0,05 mg
0,7 mg
Ниацин
0,53 mg
8 mg
Пантотенската киселина
0,2 mg
3 mg
Витамин Б6
0,05 mg
0,7 mg
Биотин
1,67 µg
25 µg
Витамин Б12
0,08 µg
1,25 µg
Рибино масло
35,67 mg
535 mg
Препорака за конзумирањеv

Дозирање:
Деца од 1-3 години: 7,5 ml (1/4 чаша) на ден
Деца 4-7 години: 15 ml (1/2 чаша) на ден
Деца над 7 години: 30 ml (1 чаша) на ден

Забелешка

Добро протресете пред употреба. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза! Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана. Производот треба да се чува подалеку од дофат на деца. Не го чувајте на температура над 25 °C. По отворањето чувајте го во фрижидер и консумирајте во рок од 1 месец.

Состојки

Вода, сахароза, рибино масло во прав, портокал во прав, натриум-L-аскорбат (витамин Ц), млечна киселина, арома, ксантанска гума, калциум лактат, калиум сорбат, ДЛ-алфа-токоферил ацетат (витамин Е), никотинамид (ниацин) , Натриум бензоат, Калциум-Д-пантотенат, Д-биотин, пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6), тиамин хидрохлорид (витамин Б1), рибофлавин (витамин Б2), ретинил палмитат (витамин А), каротени, холекалциферол (витамин Д3), цианокобаламин (Витамин Б12).

ГТИН: 4009932958591