Нерви и смирување

 1. doppelherz.mk
 2. Продукти
 3. Нерви и смирување

Нерви и Спокојство

Секојдневниот живот бара сè од луѓето, нашите животи се повеќе и повеќе се изложени на преоптоварување со информации и барањата што самите си ги наметнуваат се обично многу високи. Сите сакаме и ни требаат силни нерви, високо ниво на перформанси и добра способност за концентрирање.

Основниот услов за ова се редовни периоди за одмор. Затоа што само кога телото и умот можат да се опорават сме ефикасни. Оставете го вашиот мобилен телефон и одете на убава прошетка или следете го вашето хоби - но ве молиме не влегувајте во стрес во слободното време!
Се разбира, на нашиот мозок треба да му ги дадеме и хранливите материи што му се потребни за да остане ефикасен. Клучен збор „нервна храна“. Храната која содржи сложени јаглехидрати, како што се јаткастите плодови, производите од житарки од цели зрна или овошјето како бананите, се особено добри извори на енергија за нашите нерви.

Популарниот избор на чоколадо или декстроза со висок процент на едноставни шеќери кои предизвикуваат брзо зголемување на нивото на шеќер во крвта, но оваа состојба не трае долго бидејќи нивото на шеќер во крвта повторно брзо опаѓа. Резултат: ненадеен замор кој има силно влијание врз нашите перформанси.

Здрава храна за мозокот:

 • вода
 • производи од цели зрна
 • жолчка
 • ореви
 • банани
 • џигер
 • мешунки
 • мрсна морска риба
 • масло од репка или ленено семе

Наш совет: Зошто да не купите здрава и вкусна мешавина - богата со Б витамини, кои се важни за нервниот систем!

Лецитин - за градба на нервните и мозочните мембрани

„Лецитин“ е добро познатото име за фосфатидилхолин. Во основа, тоа е колективен термин за липиди составени од масни киселини, фосфорна киселина, глицерол и холин. Лецитинот е компонента на целиот животински и растителен свет и се содржи во многу намирници како жолчка од јајце, јаткасти плодови, производи од соја или риба. За нас луѓето е суштинска хранлива материја за нервите и мозокот, бидејќи е дел од мембраните на мозокот.
Всушност, мозокот има највисоко ниво на лецитин.

Витамин Б - важен за добри нерви

Меѓу другото, витамините Б играат важна улога во нормалната интеракција на мозокот, нервите и организмот. Витаминот Б комплекс придонесува во целост за нормален метаболизам што дава енергија, го поддржува нормалното функционирање на нервниот систем и игра улога во менталните перформанси. Покрај тоа, некои витамини од групата Б се регулатори на метаболизмот на масти, јаглени хидрати и протеини.

Особено, витамините Б1, Б2, Б6, Б12, како и ниацинот и биотинот придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем или здрави психолошки функции. Витаминот Б5 придонесува за менталните перформанси

Следниве 8 витамини се дел од комплексот на витамини Б:

 • Витамин Б1 (Тиамин)
 • Витамин Б2 (Рибофлавин)
 • Витамин Б3 (Ниацин)
 • Витамин Б5 (Пантотенска киселина)
 • Витамин Б6 (Пиридоксин)
 • Витамин Б7 (Биотин)
 • Витамин Б9 (Фолна киселина)
 • Витамин Б12 (Кобаламин)

Првично, повеќе витамини беа дел од витамин Б комплекс. Сепак, подоцна беше препознаено дека некои од нив не се витамини. Затоа, нумерирањето на витамините Б не е континуирано.