Мускули, коски и зглобови

  1. doppelherz.mk
  2. Продукти
  3. Мускули, коски и зглобови

Здрави мускули и коски – со магнезиум, калциум и витамин Ц

Активноста и радоста на животот се тесно поврзани со нашата физичка благосостојба. Ретки се нештата што би не направиле посреќни од физичката активност, а уште поретко е нешто што позитивно влијае на нашето ментално здравје.

Целото наше тело по природа е насочено кон движење и функционира правилно само ако сме доволно физички активни. Повременото напрегање помага да се одржи ефикасноста.
Но, вистината е дека модерниот живот нуди високо ниво на удобност. Секојдневните искушенија ги вклучуваат удобниот кауч, автомобилот или ескалаторот. Обидете се да внесете повеќе физичка активност во вашиот живот со мали чекори. Сигурно, секој човек ќе најде нешто во кое особено ужива, било да е тоа прошетки, играње игри со топка, спортување со издржливост или градинарство. Преземањето 10.000 чекори дневно би можело да биде добра цел.
Педометарот (бројачот на чекори) е лесно применет уред кој е корисен за таа цел.

Вежбањето е позабавно кога нашите мускули, зглобови и коски функционираат непречено.
Покрај физичката активност, важно е адекватно да ги снабдуваме коските, мускулите и 'рскавицата со хранливи материи од исхраната.
Особено значајни за целиот наш мускулно-скелетен систем се, на пример, минералите магнезиум и калциум, како и витаминот Ц. Магнезиумот и калциумот меѓусебно се поддржуваат во нивната работа за коските и мускулите, витаминот Ц е исто така важен.
Секогаш запомнете: "Животот е движење, движењето е живот!"

Магнезиум и калциум - минерали за мускулите и коските

Магнезиумот и калциумот се веројатно најпознатите минерали, и скоро сите го поврзуваат калциумот со здрави коски и заби, а магнезиумот со мускулната функција.
Но, магнезиумот особено зазема многу повеќе функции од тоа. На околу 300 ензими им е потребен магнезиум. Го стабилизира нашиот скелет, важен е за пренос на дразби од нервите до мускулите, потребен е за енергетскиот метаболизам и, се разбира,за мускулна контракција.

Двата минерали се од витално значење за нас луѓето и мора да се обезбеди нивен соодветен внес. Магнезиумот е содржан во многу намирници, особено во зрнестите производите, јаткастите плодови и млечните производи. Млекото и млечните производи се исто така добри извори на калциум.

Потребни се просечни 350-400 mg магнезиум дневно, но ова барање може да се зголеми во одредени животни ситуации како стрес, тешка физичка работа итн.

Потенцијално зголемени потреби за магнезиум:

  • Натпреварувачки спортови
  • Тешка физичка работа
  • Стрес
  • Дијабетес или кардиоваскуларни заболувања
  • Диета или недоволна тежина
  • Често внесување алкохол
  • Лекови, како што се контрацептивни пилули или диуретици

Нашето тело може да сигнализира недоволно снабдување со магнезиум на различни начини. Мускулните грчеви, особено ноќните грчеви во потколеницата се најчестите знаци.
Калциумот е суштинска компонента на скелетот и е важен за одржување на нашите коски и заби. Придонесува за коагулација на крвта и заедно со магнезиумот е важен за мускулната функција.

Бремените жени особено треба да обрнат внимание на адекватен внес на калциум бидејќи на бебето итно му е потребен минералот за новорастечките коскени структури.
Но, исто така, лековите, како што е кортизонот, или прекумерното консумирање кафе, алкохол или газирани пијалоци, може да го исцедат калциумот од коските.
Децата имаат зголемена побарувачка на калциум поради растот, а исто така и жените по менопаузата.

Витамин Ц – аскорбинска киселина за здрава 'рскавица

Витаминот Ц (аскорбинска киселина) е познат на повеќето луѓе како поддршка за имунолошкиот систем, но може да направи многу повеќе! Исто така, игра важна улога во производството на колаген, а со тоа и во функцијата на 'рскавицата.

Здравиот слој на 'рскавицата е еден вид заштитна облога во зглобовите и интервертебралните дискови. Ги премачкува зглобните површини со мазен, еластичен слој од колагенски влакна кои можат да бидат дебели до 5 mm. Ова, заедно со синовијалната течност, овозможува непречено лизгање на површините на зглобовите.
За да остане еластична, на 'рскавицата и се потребни хранливи материи, како што е витаминот Ц. Зглобната течност (синовијата) ги транспортира скапоцените хранливи материи во' рскавицата. Сепак, тоа се случува само по пат на дифузија, со други зборови со истегнување и олеснување на зглобот. Значи, физичката активност е незаменлива за здрави зглобовите.

Бидејќи аскорбинската киселина игра значајна улога за функцијата на 'рскавицата, агрумите и зеленчукот од семејството на зелка, како што се бриселското зелје, брокулата или кељот треба да бидат редовен дел од вашата исхрана.
Меѓутоа, бидејќи витаминот Ц е растворлив во вода и е чувствителен на топлина, зеленчукот треба да се готви нежно.