Куркума 750

со куркумин + витамин Д3 1000 IU
Додаток во исхрана
Куркума 750
Куркума 750
Куркума 750
Куркума 750

  • 750 mg екстракт од корен од куркума - од кои 35 mg куркумин
  • Висок квалитет и зеленчук
  • Плус 1000 IU витамин Д3 за имунолошкиот систем
  • Со пиперин од црн пипер
 
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

Висококвалитетен екстракт од корен од куркума со 35 mg куркумин плус пиперин и 1000 IU витамин Д3

Куркумата е ценета во Азија илјадници години. Во меѓувреме, куркумата е исто така добро позната во Европа одамна.

Мелениот корен од растението се користи како зачин. Овој корен има впечатливи бои. Индискиот златен печат меѓу другото, содржи и секундарна растителна супстанца - куркумин

Doppelherz Curcuma 750 содржи висококвалитетен екстракт од корен од куркума во комбинација со капсула од зеленчук. Капсулите се погодни и за вегетаријанци.

Додатокот во исхраната содржи 750 mg висококвалитетен екстракт од корен од куркума (од Curcuma Longa L.) со природна содржина на куркумин од 35 mg плус 2 mg пиперин и 1000 IU витамин Д3.

Куркума - светото растение на Индија

Растението куркума е едно од растенијата ѓумбир и главно потекнува од Азија, Кина и Индија и е познато таму околу 5000 години.
Особено се цени коренот на растението, кој се користи на различни начини и често се користи како зачин. Во Индија и Југоисточна Азија, куркумата се почитува како свето растение. Тоа е составен дел од традиционалните здравствени учења и ајурведата.

Во Германија, куркумата главно се користи како зачин во кујната. Поради уникатниот, лут вкус на мелениот ризом, растението е компонента на сос од Ворчестершир, сенф или кари во прав, на пример.

Куркумин - средство за боење на куркума

Куркумата не само што им дава на садовите свој лут вкус, туку и типична жолта боја - оттука и вообичаеното име „куркума“. За ова е одговорна состојката куркумин, која треба да го заштити растението од бактерии или предатори.

Куркумата може да се најде, на пример, во кари во прав и многу готови оброци.А во некои кујни луѓето малку „мамат“, бидејќи куркуминот може да се користи како прифатлива замена за скапоцениот шафран поради неговата прекрасна жолта боја.

Композиција
Состојки
по капсула
% NRV*
Екстракт од корен од куркума
750 mg
**
од кои куркуминот
35 mg
**
Пиперин (од црн пипер)
2 mg
**
Витамин Д
25 µg
500 %
* Референтни вредности на хранливи материи според регулативата на ЕУ 1169/2011
** Нема достапни референтни вредности за хранливи материи
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 капсула дневно со доволно течност без џвакање.


Алтернативно, можете да ја отворите лушпата од капсулата и да ја посипете содржината на храната.

Забелешка

Ако земате лекови во исто време, консултирајте се со вашиот лекар.

Не е погоден за деца, адолесценти, бремени жени и доилки.

Да се ​​чува на суво и до 25 °C.

Состојки

Екстракт од корен од куркума кој содржи куркумин, средство за обложување хидроксипропилметилцелулоза, средство за ослободување магнезиумови соли на масни киселини, пиперин, холекалциферол

Прегледи
Сè уште не се поднесени оценки. Поднесете ја вашата прва рецензија овде.
ГТИН: 4009932132069