Calcium + Vitamin D3

1200мг Калциум - за цврстина на коските
Додаток во исхрана
Calcium + Vitamin D3
Calcium + Vitamin D3
Calcium + Vitamin D3
Calcium + Vitamin D3

  • 1200 mg калциум дневна доза (= 2 таблети)
  • Калциум за одржување на коските, забите, мускулна функција и згрутчување на крвта
  • Витаминот Д3 го регулира внесувањето на калциумот и неговата одржливост во коските
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

Doppelherz®КАЛЦИУМ + ВИТАМИН Д3

Капсули кои во себе содржат калциум, витамин Д3 и витамин К.

Калциумот е најзастапен минерал во човечкото тело: тој претставува 1 до 2% од нашата телесна тежина (од 1 до 1,5 кг) што се наоѓа во 99% во коските и забите. Покрај неговата очигледна функција во структурата и робусноста на овие ткива, калциумот е исто така вклучен во мускулната контракција, активноста на невроните и коагулацијата на крвта.

Колку и да е силно и цврсто, коскеното ткиво не е фиксна но е динамична структура: старото коскеното ткиво постојано се заменува со ново. Ова се постигнува преку активна деградација на коските, ослободување на Калциумот во циркулацијата на крвта и реапсорпција во новоформираната коскена матрица.

Неколку фактори можат негативно да влијаат на циркулирачкото ниво на калциум: неурамнотежена диета, возраст, лактација, менопауза, употреба на глукокортикоиди, како и на лаксативи. Мал дел од калциум исто така природно се излачува преку урината. За да се компензира намалувањето на нивото на калциум во крвта, коската се распаѓа и ослободува калциум. Ова е причината зошто постојаното снабдување со калциум преку начинот на исхрана е корисно.

Калциумот, витаминот Д3 и витаминот К присутни во таблетите на Doppelherz се идеална комбинација за да се достигнат препорачаните дневни дози на калциум и да се обезбеди оптимална интеграција на калциумот во коските.

Композиција
Состојки
по таблета
по 2 таблети
Калциум
300 mg
600 mg
Витамин Д
2,5 µg
5 µg
Витамин К
20 µgs
40 µgs
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 таблета дневно со оброк и доволно течност без џвакање.

Ако сте на диета со ниска содржина на калциум, земајте 2 таблети на ден.

Забелешка

Не е погоден за деца.

Да се ​​чува на суви места и не на температура над 25°C.

Состојки

Калциум карбонат, филер микрокристална целулоза, средство за обложување хидроксипропилметилцелулоза, филер поливинилпиролидон, масни киселини за ослободување, вкрстено поврзана карбоксиметилцелулоза, средство за ослободување магнезиумови соли на масни киселини, филер полиетилен гликол, фитолелекалдикон

ГТИН: 4009932002645
Производи кои се совпаѓаат
Magnesium 400 DIRECT
Doppelherz aktiv
Magnesium 400 DIRECT
+Б6 + Б12 + Фолна киселина
KOLLAGEN 11.000 PLUS
Doppelherz system
KOLLAGEN 11.000 PLUS
Здравје + подвижност