Coenzym Q10

+B-Vitamins
Додаток во исхрана
Coenzym Q10
Coenzym Q10
Coenzym Q10
Coenzym Q10

  • 50 mg коензим Q10 во капсула
  • Плус 5 витамини од групата Б, витамини Ц и Е, плус цинк
  • Витамините од групата Б придонесуваат за нормален енергетски метаболизам
  • Витамините Ц и Е придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес
без лактоза
без лактоза
без глутен
без глутен

Здравата и урамнотежена исхрана е важна за да останете фит и здрави.

Коензимот Q10 е клучна молекула во клеточното дишење, централниот метаболички пат за производство на енергија.

 

Коензимот Q10 се нарекува и убиквинон (сеприсутен), бидејќи го има во речиси сите клетки во телото. Сепак, тој игра особено важна улога во срцето, бубрезите, црниот дроб и мускулите, каде што неговите концентрации се највисоки.

Коензимот Q10 може делумно да се синтетизира во телото, но со возраста, оваа ендогена синтеза се намалува и снабдувањето со коензим Q10 преку храната станува сè поважно.

Капсулите Doppelherz Coenzyme Q10 го комбинираат коензимот Q10 со витамините Б1, Б6 и Б12, кои се важни за нормално функционирање на енергетскиот метаболизам.

Капсулите Doppelherz Coenzyme Q10 дополнително содржат:

  • витамин Б12 кој помага во намалување на заморот.
  • биотин и витамин Б2 кои придонесуваат за одржување на здравјето на кожата.
  • витамините Ц и Е и цинкот придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес.

Дневниот внес на една капсула коензим Q10 од Doppelherz обезбедува основни хранливи материи за поддршка на енергетскиот метаболизам, клеточната одбрана од оксидативен стрес и одржување на здрава кожа.

Композиција
Состојки
по капсула
Коеnзим Q10
50 mg
Витамин Б1
1,1 mg
Витамин Б2
3,5 mg
Витамин Б6
2,8 mg
Витамин Б12
5 µg
Биотин
50 µg
Витамин Е
24 µg α-TE
Витамин Ц
12 mg
Цинк
5 mg
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 капсула дневно со оброк и доволно течност без џвакање.

Забелешка

Да се ​​чува на суво место и не над 25°C. Не е погоден за деца и млади луѓе.

Ако консумирате повеќе од 3,5 mg цинк дневно, треба да избегнувате да земате други додатоци во исхраната кои содржат цинк.

Состојки

Масло од соја, желатин (говедско месо), коензим Q10, кокосово масло, навлажнувач глицерин, Д-алфа-токоферол, Л-аскорбинска киселина, емулгатор моно- и диглицериди на масни киселини, навлажнувач сорбитол, цинк оксид, емулгатор лецитин, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин, тиамин мононитрат, железо оксиди и железни хидроксиди, Д-биотин, цијанокобаламин

ГТИН: 4009932008999