Eisen + C

+Хистидин + Фолна киселина
Додаток во исхрана
Eisen + C

  • Железото го поддржува нормалното формирање на црвените крвни зрнца и придонесува за нормален енергетски метаболизам
  • Фолна киселина како придонес за нормално формирање на крвта
  • Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо
  • Лесни за голтање мини таблети
без глутен
без глутен
вегански
вегански

Железото поддржува нормален транспорт на кислород, Витаминот Б12 игра улога во клеточната делба.

Соодветното снабдување со витални хранливи материи е од суштинско значење за здравјето и перформансите.

Телото секојдневно губи одредена количина на железо. Бидејќи железото не може да се произведе од самиот организам, тоа мора да се снабдува редовно и доволно преку храната.

Сепак, не секогаш се дава соодветно снабдување преку храна. Многу растителни намирници се лош извор на железо. На пример, растителна или неурамнотежена исхрана може да содржи малку железо или да содржи состојки кои ја попречуваат апсорпцијата на железо (на пример, црн чај, кафе), додека други состојки (на пример, витамин Ц) може да ја зголемат апсорпцијата во телото.

Покрај 14 mg железо, мини-таблетите од Doppelherz кои лесно се проголтуваат содржат витамин Ц, амино киселина хистидин и витамини Б, фолна киселина и Б12.

Мини таблетите од Doppelherz Iron + C + Histidine + Folic Acid се без лактоза, без глутен и желатин се погодни за вегетаријанци и вегани.

Композиција
Состојки
по Мини-таблета
Железо
14 mg
Витамин Ц
100 mg
Л-Хистидин
30 mg
Фолна киселина
300 µg
Витамин Б12
3 µg
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 таблета дневно со доволно течност без џвакање.

Забелешка

Да се ​​чува на суво и не температура над 25°C.

Не е погодно за деца под 14 години.

Не земајте ако имате болест поврзана со складирање на железо или нарушувања на искористувањето на железо.

Состојки

Л-аскорбинска киселина, филер за микрокристална целулоза, филер за дикалциум фосфат, железо фумарат, L-хистидин, средство за застаклување хидроксипропилметилцелулоза, средство за одвојување масни киселини, средство за раздвојување вкрстено поврзана калциум метилцелулоза, агенс за раздвојување на маснотии на маснотии, агенс за раздвојување на маснотии од магнет. , средство за одвојување силициум диоксид, навлажнувач глицерин, боја на железо оксиди и железни хидроксиди, птеролимоноглутаминска киселина, цијанокобаламин

ГТИН: 4009932132809