Stress - gute Nerven

Додаток во исхрана
Stress - gute Nerven
Stress - gute Nerven
Stress - gute Nerven
Stress - gute Nerven

  • Витамин Б1, Б2, Б6 придонесуваат за нормално функционирање на нервите
  • Витамин Б5 за поддршка на нормалните ментални перформанси
  • Плус 50 mg екстракт од гинко билоба и 40 mg екстракт од лист од мелиса
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

Витаминот Б1, Б6 и Б12 го поддржуваат нормалното функционирање на нервниот систем.

Во денешно време сè повеќе се поставуваат барања на нашите тела за време на студиите или во професионалниот и приватниот живот. Треба да бидеме ментално активни и агилни, да ни требаат силни нерви и моќен мозок.

Ментална изведба
Пантотенска киселина (витамин Б5) придонесува за нормални ментални перформанси.

Формирање на крвта и имунолошкиот систем
Витамините Б6 и Б12 придонесуваат за нормално формирање на црвените крвни зрнца.
Фолната киселина има функција во клеточната делба и игра улога во нормалното формирање на крв.
Покрај тоа, витаминот Б6, витаминот Б12 и фолната киселина придонесуваат за нормално функционирање на имунолошкиот систем, што може да биде особено предизвик во стресни ситуации.

Со една таблета од Doppelherz ја покривате вашата дневна потреба за сите Б витамини. Исто така, содржи 50 mg екстракт од гинко билоба и 40 mg екстракт од лист од маточина.

Гинко билоба е поврзана со животната сила и виталноста во Азија.

Оригиналниот дом на маточината (Melissa officinalis) е источниот Медитеран. Меѓутоа, денес е широко распространета низ цела Европа. Познат е и како маточина поради неговиот карактеристичен мирис на свеж и лимон.

Листовите од маточина често се користат како популарен и одличен зачин за салати, зеленчук и супи.
 

Композиција
Состојки
по таблета
Витамин Б1
1,1 mg
Витамин Б2
1,4 mg
Витамин Б6
1,4 mg
Витамин Б12
2,5 µg
Пантотенската киселина
6 mg
Фолна киселина
200 µg
Ниацин
16 mg NE
Биотин
50 µg
Гинко
50 mg
Екстракт од лист од мелиса
40 mg
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 таблета дневно со малку течност. Да не се џвака. 

Забелешка

Луѓето со зголемена склоност кон крварење поврзана со некоја болест и корисници на антикоагулантни лекови треба да го користат овој додаток во исхраната само по консултација со лекар.

Не е погоден за деца . Да се ​​чува на суво место и не на тепература над 25°C.

Состојки

Филер дикалциум фосфат, филер целулоза, екстракт од лист од гинко (13,3%), екстракт од лист од маточина (10,7%), никотинамид, средство за ослободување силициум диоксид, калциум Д-пантотенат, вкрстено поврзана филер карбоксиметилцелулоза, средство за ослободување масни киселини соли на магнезиум хидроксипропилметилцелулоза, малтодекстрин, боја титаниум диоксид, средство за премачкување шелак, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин, тиамин мононитрат, средство за ослободување талк, маслиново масло, птероилмоноглутаминска киселина, емулгатор полисорбат рибофилор-комлекс од 8. цијанокобаламин

ГТИН: 4009932009163