Vital Tonikum

Безалкохолен
Додаток во исхрана
Vital Tonikum

  • Безалкохолен
  • Витамини, магнезиум и железо
  • Концентрати од црвено вино, рузмарин и листови од маточина

Витамин Б2 и Б6 како придонес за нормално функционирање на нервниот систем

Магнезиум за нормален енергетски метаболизам

Доволното физичко вежбање и здравата исхрана се важни компоненти за здрав начин на живот.

Соодветното снабдување со хранливи материи и витални материи игра важна улога за здравјето и перформансите.

Витал тоник од Doppelherz содржи комбинација од минерали магнезиум и железо, како и одбрани витамини.

Вклучени се и екстракт од грозје, концентрат од црвено вино, екстракт од лист од маточина и екстракт од лист од рузмарин.

Магнезиумот придонесува за нормална функција на мускулите и нормален енергетски метаболизам. Минералот исто така го поддржува нормалното функционирање на нервниот систем.

Железото игра улога во нормалното формирање на црвените крвни зрнца и исто така е вклучено во нормалниот

метаболизам што дава енергија. Придонесува за нормален транспорт на кислород во телото.

Витамините Б2, Б6, Б12, Ц и ниацин придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем. Овие хранливи материи, исто така, помагаат да се намали заморот. Покрај тоа, витаминте Б6 и Б12 се вклучени во нормалното формирање на црвените крвни зрнца.

Витаминот Ц помага во заштитата на клетките од оксидативен стрес и придонесува за нормално функционирање на имунолошкиот систем.

Екстрактот од грозје содржи чист екстракт од семките и лушпите на црвеното грозје „Vitis Vinifera“ и е богат со секундарни растителни материи, полифеноли. Темната боја на црвеното винско грозје се должи на пигментите што ги содржи.

Оригиналниот дом на маточината (Melissa officinalis) е источниот Медитеран.

Меѓутоа, денес е широко распространета низ цела Европа. Познат е и како маточина поради неговиот карактеристичен мирис на свеж лимон.

Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) расте диво во западниот и централниот медитерански регион и често се одгледува како украсно и зачинско растение. Рузмаринот има многу интензивен ароматичен мирис и е важен зачин во медитеранската кујна.

Композиција
Состојки
по милилитри
Витамин Ц
20 mg
Никотинамид
6 mg
Витамин Б12
1 µg
Витамин Б6
1 mg
Витамин Б2
1 mg
Мегнезиум
33,3 mg
Железо
3,3 mg
Екстракт од грозје
10 mg
полифеноли
9,2 mg
Концентрат од црвено вино
200 mg
Екстракт од лист од мелиса
8 mg
Екстракт од лист од рузмарин
7 mg
Препорака за конзумирањеv

Конзумирајте 3x20ml на ден.

Забелешка

Наведената препорачана дневна доза да не се надминува.
Додатоци во исхраната не се замена за разновидна и урамнотежена исхран и здрав начин на живот.
Да се ​​чува подалеку од дофат на деца.
Може да има лаксативно дејство доколку се консумира во прекумерна количина.
Не е погоден за деца.
Да се чува на температура под 25°C.
Да се чува во фрижидер по отворањето.

Состојки

Вода, стабилизатор сорбитол, магнезиум цитрат, концентрат од црвено вино, конзерванс калиум сорбат, арома, Л-аскорбинска киселина, железо амониум цитрат, екстракт од грозје, екстракт од лист од рузмарин, екстракт од лист од маточина, никотинамид, засладувач Ацесулфам-К, гликозен сируп, малтодекстрин, натриум рибофлавин 5'-фосфат, пиридоксин хидрохлорид, цијанокобаламин, засладувач натриум сахарин.

ГТИН: 4009932493252