KOLLAGEN 11.000 PLUS

Здравје + подвижност
Додаток во исхрана
KOLLAGEN 11.000 PLUS
KOLLAGEN 11.000 PLUS

  • Витаминот Ц придонесува за нормално формирање на колаген за нормална функција на 'рскавицата
  • Плус 11 g колаген хидролизат и 100 mg хондроитин сулфат
  • Во ампули за директно конзумирање со овошен вкус
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

Doppelherz® aktiv Kollagen 11.000 Plus содржи комбинација од витамини и елементи во трагови кои придонесуваат за здрав мускулно-скелетен систем. Тоа помага да се одржи удобноста и благососто

Нашиот мускулно-скелетен систем е направен од различни делови (артикулации, 'рскавица, коски, мускули и сврзни ткива) кои мора да функционираат совршено за да овозможат прецизни, мазни и без напор движења.

Колагенот е главната состојка на повеќето сврзни ткива.

Распоредено во влакна, игра многу важна улога во функцијата на лигаментите, тетивите, 'рскавицата и коските. Колагенските влакна се многу отпорни на напнатост: 10 до 40 kg се неопходни за да се наруши колагенското влакно со дијаметар од 1 mm!

Витаминот Ц придонесува за нормална ендогена синтеза на колаген и за правилна функција на 'рскавицата и коските. Исто така, важно е да се заштитат клетките од оксидативен стрес.

Бакарот помага за одржување на здрави сврзни ткива. Овие структурни и потпорни ткива ги одржуваат органите на нивното посебно место и се важни за функцијата на мускулно-скелетниот систем.

Селенот придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и за заштита на клетките од оксидативен стрес.

Витаминот Д е важен за одржување на здрави коски и ја поддржува функцијата на мускулите и имунолошкиот систем.

Хондроитинот е еден од градежните блокови на протеогликаните кои составуваат и ѝ даваат на 'рскавицата својства отпорни на напрегање и компресија.

Композиција
Состојки
по ампула
Колаген хидролизат
11 g
Хондроитин сулфат
100 mg
Витамин Ц
60 mg
Витамин Д
5 µg
Бакар
0,3 mg
Селен
16,5 µg
Препорака за конзумирањеv

1 цела ампула на ден.
Добро протресете пред консумирање.

Забелешка

Не е погоден за деца. 
Да се ​​чува на суво место и не на температура над 25°C.

Состојки

Вода, колаген хидролизат (говедско потекло), фруктоза, закиселувачка лимонска киселина, хондроитин сулфат, L-аскорбинска киселина, конзерванс калиум сорбат, арома, засладувач натриум цикламат, ацесулфам-К и натриум сахарин, бакар сулфат, натриум селенат, холекалциферол

ГТИН: 4009932009378
Производи кои се совпаѓаат
Magnesium 400 DIRECT
Doppelherz aktiv
Magnesium 400 DIRECT
+Б6 + Б12 + Фолна киселина
Calcium + Vitamin D3
Doppelherz aktiv
Calcium + Vitamin D3
1200мг Калциум - за цврстина на коските