Optimal Eyes

Омега 3
Додаток во исхрана
Optimal Eyes

  • Помага во одржување на здрави очи и вид
  • Богата со лутеин, зеаксантин и омега-3 масните киселини EPA и DHA
  • Оваа формула ја поддржува структурата на солзавецот
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

Хранливи материи кои придонесуваат за одржување на добар вид и помагаат да се подобри составот на солзавецот

Гледањето телевизија, читањето, изложеноста на компјутерски екран или на паметен телефон со несоодветно осветлување е заморно за очите. Покрај тоа, сувиот воздух, загадувањето и чадот од цигарите влијаат на производството на солзи, што предизвикува иритација на очите и ја нарушува визуелната острина.

Doppelherz® system Optimal Eyes Omega-3 содржи комбинација на хранливи материи кои се важни за метаболизмот и природната одбрана на визуелните клетки: Витамините А и Б2 придонесуваат за одржување на нормален вид, антиоксиданси (витамини Е и Ц, цинк, бакар и селен), како и лутеинот, зеаксантинот и омега-3 масните киселини DHA и EPA заеднички ги штитат фоторецепторните клетки од слободните радикали.

Тие се генерираат на ниво на мрежницата под дејство на сончева светлина. Особено сината светлина може да предизвика производство на слободни радикали.

Покрај нивното антирадикално дејство, каротеноидите Лутеин и Зеаксантин играат улога како молекуларни филтри за апсорпција на енергијата од сината светлина и намалување на нејзината способност да генерира слободни радикали. Витаминот А е од суштинско значење за одржување на видот бидејќи е директно вклучен во функцијата на фотосензитивните пигменти (визуелна виолетова) кои го овозможуваат крепускуларниот вид. Омега-3 масните киселини DHA и EPA помагаат да се подобри квалитативниот состав на солзавната течност која е од суштинско значење за одржување на влажна рожница, за заштита и негување.

Композиција
Состојки
по капсула
Рибино масло
580 mg
Лутеин
15 mg
Зеаксантин
1 mg
Витамин А
400 µg
Витамин Ц
120 mg
Витамин Е
12 mg
Витамин Б2
1,4 mg
Цинк
10 mg
Бакар
500 µg
Селен
55 µg
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 капсула дневно на оброк со доволно течност.

Не се џвака.

Забелешка

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана.

Производот треба да се чува подалеку од дофат на деца.

Не е за деца под 10 години.

Да не се чува на температура над 25°C.

Состојки

Рибино масло, желатин (говедско, халал), Л-аскорбинска киселина (витамин Ц), лутеинска суспензија, глицерол, сорбитол, моно- и диглицериди на масни киселини, лецитини (соја), Д-алфа-токо-ферол (витамин Е) , Вода, цинк оксид, зеаксантин, бакарни комплекси од хлорофили, рибофлавин (витамин Б2), купрен сулфат, ретинил палмитат (витамин А), натриум селенит.

ГТИН: 4009932921724