Eisen Vital

течност - со вкус на портокал-јаболко
Додаток во исхрана
Eisen Vital

 • Железото придонесува за нормално формирање на црвените крвни зрнца
 • Железо, витамин Ц и цинк за нормално функционирање на имунолошкиот систем
 • Избрани Б витамини за енергетскиот метаболизам и нервната функција
 • Важно во годините на развој, за време на бременост, доење или неурамнотежена исхрана
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза
вегански
вегански

За формирање на крвта, енергетски метаболизам и имунолошки систем

Железото е витален микроелемент кој е потребен за многу функции во телото. Придонесува за нормално формирање на црвени крвни зрнца и хемоглобин, црвениот крвен пигмент и го поддржува нормалниот транспорт на кислород во крвта.
 • Железото придонесува за нормално формирање на црвените крвни зрнца и ја поддржува нормалната функција на имунолошкиот систем.
 • Витаминот Б12 помага да се намали заморот.
 • Витаминот Б1 придонесува за нормална работа на срцето.
 • Витамините Б (Б1, Б2, Б6, Б12) придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем и нормален метаболизам што дава енергија.
 • Витаминот Ц ја зголемува апсорпцијата на железо, придонесува за нормално функционирање на имунолошкиот систем и ги штити клетките од оксидативен стрес.
 • Сеопфатниот цинк ја поддржува клеточната делба и обезбедува нормално функционирање на имунолошкиот систем и ги штити клетките од оксидативен стрес.
 • Да се ​​користи доколку има зголемена потреба од железо.

Doppelherz Eisen Vital содржи железо во форма на железо(II) глуконат и комбинација од 4-Б витамини, како и витамин Ц и цинк. Додатокот во исхраната има овошен вкус на портокал со јаболко, а погоден е и за вегетаријанци и вегани!

Композиција
Состојки
по милилитри
Железо
14 mg
Цинк
5 mg
Витамин Ц
80 mg
Витамин Б1
1,1 mg
Витамин Б2
1,4 mg
Витамин Б6
1,4 mg
Витамин Б12
2,5 µg
Препорака за конзумирањеv

Пијте 20 ml (1 мерна чаша) еднаш дневно.
Добро протресете пред употреба.
Од количество од 3,5 mg цинк на ден, треба да се избегнува внесување на други додатоци на храна што содржат цинк.

Забелешка

Да не се чува на температура над 25°C.
Откако ќе се отвори, чувајте го во фрижидер и користете го во рок од еден месец.
Да се чува подалеку од дофат на мали деца.
Не земајте ако имате болест на складирање на железо или нарушувања од искористување на железото.
Во ретки случаи може да дојде до промена на бојата на забите, што може повторно да се отстрани.

Состојки

Вода, јаболко во прав (шеќер, концентрат од сок од јаболко), концентрат од сок од портокал, папаја во прав (концентрат од сок од папаја, малтодекстрин), железен глуконат, карамела за боење, Л-аскорбинска киселина, арома, цинк глуконат, згуснувач ксантанска гума, засладувач натриум цикламат, засладувач ацесулфам К, конзерванс калиум сорбат, конзерванс натриум бензоат, пиридоксин хидрохлорид, засладувач натриум сахарин, тиамин хидрохлорид, рибофлавин, цијанокобаламин

ГТИН: 4009932003307
Производи кои се совпаѓаат
A-Z DEPOT
Doppelherz aktiv
A-Z DEPOT
Целосни долготрајни витамини