1. doppelherz.mk
  2. Продукти
  3. Мајка и дете
  4. Doppelherz aktiv KINDER Multivitamin Syrup

KINDER Multivitamin Syrup

со Л-Лизин
Додаток во исхрана
KINDER Multivitamin Syrup

  • Мултивитамински сируп со оптимално дозирање и одличен вкус за деца
  • Ја содржи есенцијалната аминокиселина Л-лизин
  • За деца на возраст над 3 години

12 витамини и 5 минерали кои се потребни за нормален раст и развој + есенцијалната аминокиселина Л-лизин

За нормален раст и развој на децата е потребна урамнотежена исхрана богата со микронутриенти. Едукацијата за правилна исхрана е од суштинско значење за поддршка на нивниот раст. Сепак, ова може да биде предизвик бидејќи многу деца всушност се пребирливи.

Мултивитаминскиот сируп Doppelherz® aktiv Kinder е формулиран за да им обезбеди на децата есенцијални витамини и минерали кои го поддржуваат нормалниот раст и развој.

Мултивитаминскиот сируп Doppelherz® aktiv Kinder содржи микронутриенти важни за:

  • развој и одржување на видот (Витамин А)
  • развој на коските и забите (витамин Д3, магнезиум, манган)
  • формирање на крв (витамин А, железо, витамини Б6 и Б12, фолна киселина)
  • когнитивен развој (јод, Б-витамини, железо, цинк)

зајакнување на имунолошкиот систем (витамин Ц, железо, цинк)

функцијата на метаболизмот што дава енергија (Б-витамини, магнезиум)

Дневниот внес на мултивитамински сируп Doppelherz® aktiv Kinder е особено корисен во преиод на зголемен раст, за време на ладната зимска сезона или во време на зголемен напор/замор.

Композиција
Состојки
по милилитри
Л-Лизин
50 mg
Витамин А
400 µg
Витамин Б1
1,5 mg
Витамин Б2
1,4 mg
Витамин Б6
1 mg
Витамин Б12
2 µg
Витамин Ц
40 mg
Витамин Д3
5 µg
Витамин Е
5 mg
Биотин
50 µg
Фолна киселина
200 µg
Ниацин
8 mg
Пантотенската киселина
3 mg
Јод
70 µg
Железо
7 mg
Мегнезиум
20 mg
Манган
500 µg
Цинк
5 mg
Препорака за конзумирањеv

Деца од 3 до 6 години: 2,5 ml на ден

Деца од 7-12 години: 5 ml на ден

Деца над 12 години и возрасни: 10 ml на ден

Да се користи за деца под 3 години само по консултација со лекар.

Забелешка

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана.

Производот треба да се чува подалеку од дофат на деца.

Не го чувајте на температура над 25 °C. По отворањето, чувајте го на ладно место.

Состојки

Вода, сахароза, магнезиум цитрат, железен глуконат, Л-лизин монохидрохлорид, Л-аскорбинска киселина (витамин Ц), цинк глуконат, малтодекстрин, ДЛ-алфа-токоферил ацетат (витамин Е), ксантанска гума, никотинамид, вкус, ретитин Витамин А), каротини, манган глуконат, калциум-Д-пантотенат, тиамин хидрохлорид (витамин Б1), рибофлавин (витамин Б2), калиум сорбат, пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6), гума арабик, натриум бензоат, скроб, Фолна киселина, натриум јодид, биотин, холекалциферол (витамин Д3), цијанокобаламин (витамин Б12)

ГТИН: 4009932921403
Производи кои се совпаѓаат
A-Z DEPOT
Doppelherz aktiv
A-Z DEPOT
Целосни долготрајни витамини
Doppelherz aktiv
Eisen Vital
течност - со вкус на портокал-јаболко