Vital Pregna

Додаток во исхрана
Vital Pregna

  • Здравје и благосостојба кај жените кои се обидуваат да забременат, трудниците и доилките
  • 12 витамини, 5 минерали и омега-3 масната киселина DHA
  • Фолна киселина за периконцептивна суплементација на фолати
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

За жени кои се обидуваат да забременат, веќе бремени или доилки

Неодамнешните научни трудови покажуваат дека снабдувањето со одредени витамини, минерали и хранливи материи во двата месеци пред зачнувањето има позитивно влијание врз здравјето на детето.

Doppelherz® aktiv го создаде додатокот за храна Vital Pregna за да им помогне на жените во текот на нивната бременост од времето на зачнување до крајот на периодот на доење. Vital Pregna ги носи хранливите материи потребни за добар развој на фетусот и на бебето.

Фолната киселина е потребна за правилно затворање на невралната туба, што се случува помеѓу 22-ри и 28-ми ден од бременоста, кога жената можеби и не знае дека е бремена. Затоа се советуваат жените кои сакаат да забременат секојдневно да консумираат фолна киселина најмалку 4 недели пред планираното зачнување.

Омега-3 масните киселини, особено DHA, се важни за очите и развојот на мозокот на фетусот.

Витаминот Ц го поддржува имунолошкиот систем и го намалува ризикот од анемија со дефицит на железо преку фаворизирање на асимилација на железо. Витаминот Е е антиоксиданс на клеточните мембрани кој го забавува клеточното стареење.

Заедно со витаминот Ц, бакарот придонесува за синтеза на колаген и за одржување на сврзните ткива. Витаминот Д3 помага за фиксирање на калциумот во коските.

Витамин Б1, ниацин, витамин Б6 и пантотенска киселина играат важна улога во асимилацијата на хранливите материи и ослободувањето на енергија од шеќерите и липидите. Витаминот Б2 е потребен за заштита на клетките, особено за нервните клетки. Витаминот Б12 е вклучен во растот и функцијата на клетките и во рамнотежата на нервниот систем. Биотинот се користи за градење здрава кожа, коса и нокти.

Јодот е суштински за производство на тироидни хормони кои контролираат неколку процеси како што се растот, метаболизмот што дава енергија и развојот на мозокот и коските на фетусот.

Железото е потребно за формирање на хемоглобин и за транспорт на кислород. Цинкот има важна функција во регенерацијата и заштитата на клетките. Заедно со витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем.

Магнезиумот активира неколку ензими и влијае на метаболизмот и функцијата на невромускулниот систем.

Композиција
Состојки
по капсула
Омега - 3 масни киселини
176 mg
Бета - Каротин
2 mg
Витамин Е
12 mg
Витамин Д3
5 µg
Пантотенската киселина
6 mg
Витамин Б1
1,2 mg
Витамин Б2
1,5 mg
Витамин Б6
2 mg
Фолна киселина
400 µg
Биотин
60 µg
Ниацин
15 mg NE
Витамин Б12
2 µg
Железо
14 mg
Мегнезиум
60 mg
Цинк
5 mg
Бакар
1 mg
Јод
150 µg
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 капсула дневно по оброк со доволно течност. Да не се џвака

Забелешка

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза! Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана.
Производот треба да се чува подалеку од дофат на деца.
Да не се чува на температура над 25 °C.

Состојки

Рибино масло, желатин (говедско), масло од соја, аскорбинска киселина (витамин Ц), магнезиум оксид, глицерол, сорбитол, железен фумарат, вода, Д-алфа-токоферол (витамин Е), никотинамид, калциум-Д-пантотенат, соја лецитин , бета-каротин, цинк оксид, железен оксид, пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6), цијанокобаламин (витамин Б12), купус сулфат, рибофлавин (витамин Б2), тиамин мононитрат (витамин Б1), фолна киселина, холекалциферол 3 Витамин јодат, биотин

ГТИН: 4009932957969
Производи кои се совпаѓаат