A-Z DEPOT

Целосни долготрајни витамини
Додаток во исхрана
A-Z DEPOT
A-Z DEPOT
A-Z DEPOT

  • Важни витамини, минерали, елементи во трагови + лутеин
  • За поддршка на здравјето и благосостојбата
  • Депо таблета со одложено ослободување
без глутен
без глутен
без лактоза
без лактоза

Витамини и минерали со ДЕПО ефект

Со само 1 DEPOT таблета Doppelherz A-Z Complete дневно, му обезбедувате на вашето тело важни витамини, минерали и елементи во трагови плус лутеин многу часови од денот.

Оптимално снабдување со есенцијални витамини, минерали и елементи во трагови е важен предуслов за благосостојба и перформанси. Телото не може самиот да ги произведе овие витални хранливи материи. Затоа мораме да ги снабдуваме овие супстанции секој ден.
Исхраната богата со овошје, зеленчук, житарки и млечни производи, но со редовно внесување риба, може да ги задоволи нутритивните потреби.

Што всушност се мултивитамините?

Всушност, името „мултивитамин“ е донекаде погрешно во секојдневната употреба, бидејќи разумно составените додатоци во исхраната не само што содржат неколку витамини, туку и минерали и елементи во трагови.

Терминот „мултивитамин“ може да се користи само доколку се почитуваат законски регулираните минимални количини на употребените состојки. На пример, пијалокот со повеќе овошје не мора нужно да биде мултивитамински сок. Во таблетите Doppelherz AZ, витамините, минералите и елементите во трагови се внимателно избалансирани во разумни количини.

Новите услови за живот во староста и променливиот организам, исто така, можат да придонесат за зголемена потреба од хранливи материи. Тешкотиите со џвакање или голтање, променета перцепција на вкусот, губење на апетит и намалена жед мора да се земат предвид во исхраната. Покрај тоа, метаболизмот на постарите лица работи побавно, што може да резултира со празнини во снабдувањето.

Се разбира, мултивитаминските препарати не можат да ја заменат урамнотежената исхрана со целосна храна. Сепак, тие можат да помогнат да се затворат празнините во хранливи материи доколку е потребно.

Кои состојки ги содржи Doppelherz A-Z DEPOT?

Додатокот во исхраната содржи витамини, минерали, елементи во трагови и растителен каротеноид лутеин.

Витамини:
Витамините се органски соединенија кои човечкото тело – со исклучок на витаминот  Д – не може сам да ги произведе. Затоа, мораме да ги направиме достапни на нашиот организам со храна.

АЗ таблетите од Doppelherz содржат 13 есенцијални витамини: витамини растворливи во вода Ц, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, фолна киселина, биотин и пантотенска киселина, како и витамини растворливи во масти А, Д, Е и К.

Минерали и елементи во трагови:
Минералите и елементите во трагови се исто така супстанции што телото не може да ги произведе. Разликата меѓу нив е само во количината што ја бара телото. Елементите во трагови буквално се наоѓаат само во „трагите“, односно во многу мали количини во телото (помалку од 50 mg/kg), минералите или „обемните елементи“, од друга страна, се присутни со над 50 mg/kg телесна тежина. .
Минералите калциум и магнезиум, како и елементите во трагови фосфор, железо, цинк, бакар, селен, хром, молибден и јод се разумно комбинирани во производот АЗ од Doppelherz.

Дали има предозирање со мултивитамините од Doppelherz A-Z?

Прашањето за квалитетот и безбедноста игра клучна улога во развојот на додатоците во исхраната Doppelherz. Затоа секогаш посветуваме особено внимание на одржување на физиолошки опсег на дози за време на зачнувањето.
Предозирање со состојки, дури и ако тие се над 100% од регулативата на ЕУ, не е можно ако се почитува препорачаната потрошувачка на Doppelherz A-Z DEPOT.

Композиција
Состојки
по таблета
Витамин А
400 µg RE
Лутеин
1.500 µg
Витамин Д
5 µg
Витамин Е
10 mg alpha-TE
Витамин К
20 µg
Витамин Ц
150 mg
Витамин Б1
3,5 mg
Витамин Б2
4 mg
Ниацин
18 mg NE
Витамин Б6
5 mg
Фолна киселина
450 µg
Витамин Б12
2,5 µg
Биотин
300 µg
Пантотенската киселина
12 mg
Калциум
137 mg
Фосфор
105 mg
Мегнезиум
56,3 mg
Железо
2,1 mg
Цинк
5 mg
Бакар
0,9 mg
Селен
10 µg
Хром
25 µg
Јод
100 µg
Препорака за конзумирањеv

Земете 1 таблета дневно после оброк со доволно течност без џвакање. Таблетите, исто така, може да се скршат на половина доколку е потребно.

Забелешка

Не е погоден за деца. Да се ​​чува на суво место и не на температура над 25°C.

Состојки

Дикалциум фосфат, филер за микрокристална целулоза, Л-аскорбинска киселина, филер хидроксипропилметилцелулоза, филер изомалт, магнезиум оксид, модифициран скроб, масни киселини за одвојување, никотинамид, ДЛ-алфа-токоферил ацетат, зипарационен ацетат, зинпарационен агенс од масни киселини, скроб, пиридоксин хидрохлорид, железен сулфат, тиамин мононитрат, рибофлавин, средство за ослободување талк, средство за ослободување силициум диоксид, бакар сулфат, трикалциум фосфат, железни оксиди и боја на железо хидроксиди, хумектант лумиктоилтероглукер од марцетатиноглукер киселина, Д-биотин, калиум јодид, хром (III) хлорид, натриум молибдат, натриум селенит, фитоменадион, холекалциферол, цијанокобаламин

ГТИН: 4009932004533
Производи кои се совпаѓаат
Doppelherz aktiv
Eisen Vital
течност - со вкус на портокал-јаболко